X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
شنبه 20 خرداد‌ماه سال 1391
توسط: ali

میان وعده های مناسب برای یک رژیم کاهش وزن

میان‌وعده‌های سالم و مناسب برنامه کاهش وزن شما را کامل می‌کنند و خوردن آنها در طول روز ضروری است. تحقیقات نشان می‌دهد که کسانی که میان‌وعده را حذف می‌کنند در وعده‌های اصلی بیشتر غذا می‌خورند و بیشتر به غذاهای چرب روی می‌آورند. مهمترین فایده خوردن میان‌وعده این است که دیگر بعد از آن هوس خوردن غذاهای ناسالم برای رفع گرسنگی‌ تان را نخواهید داشت. در ادامه مطلب با میان وعده های سالم و مناسبِ یک رژیم کاهش وزن آشنا می شوید.

افرادی که میان‌وعده نمی‌خورند، موقع رسیدن زمان وعده اصلی غذا بسیار گرسنه هستند و تقریباً همه چیز را درباره تصمیمشان برای کاهش وزن فراموش می‌کنند و به غذاهای چرب روی می‌آورند. با ادامه این عادت تنظیم قندخون هم به‌هم می‌ریزد و با پیش‌آمدن استرس‌های روحی و جسمی اوضاع از این هم بدتر می‌شود. با اینکه ممکن است کمی عجیب باشد، ولی خوردن میان‌وعده واقعاً به کاهش وزن کمک می‌کند زیرا باعث می‌شود شما کالری کمتری درطول روز دریافت کنید و وقتی دربین وعده‌ها معده شما از گرسنگی تیرمی‌کشد دیگر سردرگم نمی‌شوید که چه کار باید بکنید. اگر روی هدفتان تمرکز کنید رفته‌رفته لاغرتر و سالمتر خواهید شد. خوردن میان‌وعده راه رسیدنتان به هدف را تسریع می‌کند.

غلات کامل: میان‌ وعده‌های تهیه شده از غلات کامل غنی از فیبر و کربوهیدرات های پیچیده هستند و به شما انرژی کافی می‌دهد که تا رسیدن به زمان غذای اصلی گرسنه نشوید. بیسکویت‌ها و کراکرهای سبوس‌دار در این گروه جای می گیرند. همچنین فیبر موجود در غلات سبوس دار برای مدت طولانی به شما احساس یسری می دهد.

میوه‌ها و سبزیجات: خوردن میوه و سبزی بدون داشتن چربی یا کالری زیاد باعث ایجاد احساس سیری در شما می‌شود و انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر لازم را به بدنتان می‌رساند. گریب فروت، سیب، انار و آووکادو را در ؤزیم غذاییتان جای دهیید.

دانه‌ها ومغزها: حاوی پروتئین هستند که می تواند بخشی از پروتئین مورد نیاز بدن شما در یک رژیم کاهش وزن را تامین کند.  به علت داشتن فیبر احساس سیری طولانی‌ مدت ایجاد می‌کنند. میزان چربی آنها هم بالاست ولی از نوع چربی غیراشباع است که برای سلامتی  بسیار مفید است. اما به‌ هرحال کالری مغزها زیاد است و نباید در مصرف آنها زیاده‌روی کرد.

لبنیات کم‌چرب: شیر،  ماست، پنیر و دیگر محصولات لبنی منبع  غنی کلسیم و پروتئین و حاوی ویتامین‌ها و موادمعدنی بسیار هستند.  لبنیات چربی هم دارند، پس بهتر است برای جلوگیری از چاقی، از نوع کم‌چرب آنها استفاده کنید. لبنیات کم چرب دارای چربی و در نتیجه کالری کمتری هستند و از نظر مواد مغذی و ارزش غذایی تفاوتی بین لبنیات کم چرب و پر چرب وجود ندارد.

بهترین زمان برای خوردن میان وعده ها.

به طور معمول بیشتر افراد صبحانه خود را حدود ساعت 8 می‌خورند، در این صورت یک میان‌وعده در ساعت 10:30 صبح، شما را تا ناهار ساعت 1 بعدازظهر نگه می‌دارد. میان‌وعده بعدازظهر معمولاً حول و حوش ساعت 3:30 و ساعت 6 بعدازظهر خورده می‌شود و ساعت 8:30  یا 9 هم وقت شام است. این نمونه جدول غذایی نشان می‌دهد که میان‌وعده ایده‌آل با فاصله 3-2 ساعت بعد یا قبل از هر وعده غذایی خورده می‌شود. این به شما کمک می‌کند در حجم کمتر و سالمتر غذا بخورید و برای انجام فعالیت‌های روزانه احساس ضعف نداشته باشید. میان‌وعده‌های سالم در رساندن شما به هدفتان در کاهش وزن خیلی موثر هستند.


مطالب مرتبط

تاثیر فیبر در سلامتی و تناسب اندام

کاهش اشتها

کنترل اشتها