X
تبلیغات
رایتل
شنبه 10 تیر‌ماه سال 1391
توسط: ali

فواید ورزش یوگا

یوگا ورزشی جسمی و روانی(فکری) می‌باشد که در شبه قارهٔ هند و توسط هندوها بوجود آمده‌است. یوگا فواید بسیاری از جمله کاهش استرس و فشارهای روانی، افزایش انعطاف پذیری و تعادل بدن و ... دارد. همچنین یوگا می تواند به شیوه ای روحی - روانی سبب تسهیل روند کاهش وزن شما شود.در زیر برخی از مهمترین فواید ورزش یوگا برای شما آمده است.

1.انعطاف پذیری بدن:کشش بدن موجب انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکتی عضلات و مفاصل می گردد.با انجام ورزش یوگا انعطاف پذیری بیشتری را در پشت، زانو، کمر،شانه ها و لگن خواهید داشت.

2.مقاومت:با انجام ورزش یوگا، وزن بدن خود را تحمل می کنید. برای مثال:بر روی یک پا می ایستید و تعادل خود را حفظ می کنید و یا بر روی دستانتان می ایستید. برخی از این تمرینات را باید به آرامی انجام دهید تا قدرت شما افزایش یابد.

3.سفت کردن عضلات: همان طور که قدرت عضلات زیاد می شود، سفتی عضلات نیز رخ می دهد. ورزش یوگا به طویل شدن و لاغر شدن عضلات کمک می کند.

4.کاهش درد: افزایش انعطاف پذیری و قدرت بدن می تواند بسیاری از دردها (مخصوصا درد کمر) را از بین ببرد. بسیاری از افرادی که کمر درد دارند، یا افرادی که مدت زیادی را پشت کامپیوتر می نشینند و یا زیاد رانندگی می کنند، می توانند این ورزش را انجام دهند. یوگا باعث سفتی و فشردگی ستون فقرات می شود. با ورزش یوگا از این ناراحتی در امان خواهید بود. همچنین یوگا باعث بهبود توازن و تعادل بدن می شود. باعث دوری از عوامل استرس زا و آرامش ذهنی می شود.

5.بهتر تنفس کردن:بسیاری از افراد، عمل تنفس عمیق را انجام نمی دهند و اکسیژن کافی را به ریه ها انتقال نمی دهند. این ورزش باعث تمرکز روی تنفس می شود و به افراد می آموزد که چگونه از ریه ها بهتر استفاده کنیم. انواع خاص تنفس می تواند به پاک کردن مسیر بینی کمک کند و نیز سیستم اعصاب مرکزی را آرام می کند. این شیوه تنفس ، هم بر جسم هم بر روح اثرات مفیدی می گذارد.

مطالب مرتبط