X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 7 شهریور‌ماه سال 1391
توسط: ali

نقش پروتئین ها در بدن

پروتئین ها، ترکیبات آلی بزرگ و پیچیده ای هستند. پروتئین عامل اصلی و اولیه زندگی است و بدون آن حیات ممکن نیست.  اسیدهای آمینه واحدهای تشکیل دهند پروتئین ها هستند. در بدن و مواد غذایی حدود 20 اسید آمینه وجود دارد. در طول هضم، پروتئین ها به اسیدهای آمینه تبدیل می شوند.

نقش پروتئین ها

نقش پروتئین ها در بدن

پروتئین نه تنها یک ماده مغذی بسیار ضروری برای بدن انسان است بلکه بعد از آب فراوان ترین ماده موجود در بدن را نیز تشکیل می دهد به طوریکه 15% وزن بدن یک فرد را پروتئین ها تشکیل می دهند. بیشتر پروتئین موجود در بدن در عضلات اسکلتی وجود دارند اما پروتئین ها در سایر قسمت های بدن نیز نقش های مهمی را ایفا می کنند. در زیر با برخی از مهمترین کارکرد های پروتئین در بدن آشنا می شوید.

1-نقش ساختمانی: پروتئین ها جزء ضروری تمام سلول ها در موجودات زنده هستند. ماهیچه ها تقریباً نیمی از پروتئین ها را در خود دارند. کلاژن یک پروتئین ساختمانی عمده در استخوان ها، تاندون ها، رباط ها، دیواره رگ ها، پوست و بافت همبند است. هنگامی که یک بافت جدید ساخته می شود، به عنوان مثال در دوران بارداری، نوزادی و کودکی، پروتئین بیشتری مورد نیاز است.

2-اعمال تنظیمی: بسیاری از مواد تنظیم کننده بدن نظیر کروموزوم ها، هورمون ها،‌ آنزیم ها، رنگدانه های پوست و ... ماهیت پروتئینی دارند. پروتئین ها برای حفظ تعادل اسید و باز در بدن لازم و ضروری هستند.

3-تأمین انرژی: اگر رژیم غذایی، کالری کافی به بدن نرساند، پروتئین ها برای تأمین انرژی به مصرف می رسند. در گرسنگی مزمن، بدن ذخایر کربوهیدرات و چربی و همچنین بافت های پروتئینی را مورد استفاده قرار می دهد و پروتئین ماهیچه ها قبل از پروتئین اندام های حیاتی مانند قلب، ریه ها و مغز استفاده می شود. برعکس هنگامی که رژیم غذایی پروتئینی بیشتر از نیاز بدن جهت ساختن و ترمیم بافت ها فراهم کند، پروتئین اضافی فوراً به صورت انرژی (به شکل گلوکز) در دسترس قرار می گیرد یا به صورت چربی ذخیره می شود.


مطالب مرتبط

بهترین غذاها برای ساخت ماهیچه

تغذیه مناسب برای عضله سازی

خوراکی ها با پروتئین بالا