X
تبلیغات
رایتل
شنبه 25 شهریور‌ماه سال 1391
توسط: ali

عوامل موثر در تعیین کالری مورد نیاز بدن

برای محاسبه  مقدار لازم کالری بدنتان بهترین راه مشورت با پزشک تغذیه است که با در نظر گرفتن تمام خصوصیات بدن شما کالری مورد نیاز را به شما می گوید.

با توجه به وزن، قد، سن و جنسیت و مقدار فعالیت روزانه بدنی یک فرد مقدار حداقل کالری مورد نیاز بدن متفاوت است. 2000 کالری در روز مقدار متوسطی است که برای هر شخص به صوت تخمینی در نظر گرفته شده است.

مهمترین فاکتورهایی که در مقدار کالری مورد نیاز بدن اثر دارند موارد عبارتند از:

سرعت متابولیسم بدن: سرعت متابولیزم بدن یا BMR مقدار انرژی است که بدنتان در طول روز به آن احتیاج دارد. 60 تا 70 درصد کالری که یک فرد در طول روز می سوزانید و انرژی است که برای کار کردن قلب و ریه ها و ثابت ماندن درجه حرارت مورد نیاز است که به این انرژی متابولیسم پایه می گویند. در حالت کلی مردان نسبت به زنان به مقدار بیشتری BMR احتیاج دارند .

فعالیت فیزیکی روزانه: دومین فاکتور فعالیت فیزیکی روزانه است که نقش مهمی را در تعیین احتیاج انسان به مقدار کالری ایفا می کند. این فعالیت ها شامل خودن غذا د طول روز تا راه رفتن و دویدن و هر حرکتی می شود. اما مقدار کالری که یک فرد برای این فعالیت ها احتیاج دارید به وزن ان فرد بر می گردد.

اثر حرارتی غذا: اثر حرارتی غذا که سومین فاکتور است در واقع انرژی است که بدن مصرف می کند تا غذاهای خورده شده را هضم نماید.


مطالب مرتبط

چگونه کالری و چربی اضافی را بسوزانیم

بدن ما روزانه چه مقدار کالری نیاز دارد