X
تبلیغات
رایتل
یکشنبه 7 خرداد‌ماه سال 1391
توسط: ali

فواید صحیح دویدن

بخش مهمی از همه ورزشها را دویدن به خود اختصاص داده است. این ورزش ساده نه فقط باعث آب شدن چربیهای بدن می‌شود، بلکه باعث افزایش شادابی و روحیه مثبت می‌شود. 


از مزایای عمده دویدن می‌توان به سلامت ماندن قلب و ریه اشاره کرد.همچنین تقویت عضلات اصلی بدن، کشش و انعطاف پذیری آنها، تقویت استخوانها، تنظیم ضربان قلب و فشار خون از مزیتهای عمده دویدن هستند. اشخاصی که به طور منظم و مستمر این ورزش را انجام می‌دهند، معمولاً سالمتر از دیگران هستند. این افراد همچنین خواب راحت‌تری دارند و عموماً استرس کمتر به سراغشان می‌رود. 


فواید دویدن در افراد مسن

مطالعات محققان امریکایی نشان می دهد دویدن با قاعده و صحیح می تواند باعث کاهش تاثیرات افزایش سن بر افراد شود. افراد مسنی که راهپیمایی می کنند یا می دوند 50درصد کمتر از سایر همتایان خود به خاطر سرطان جان خود را ازدست می دهند. این افراد در عین حال ناتوانی های جسمی کمتری خواهند داشت و از زندگی سالم تری هم برخوردار خواهند بود.


به گفته کارشناسان این یافته ها اهمیت ورزش منظم در افراد مسن را مشخص می کند. دراین مطالعه وضعیت 500نفر از افرادی که برای بیش از 20سال به صورت منظم دویده بودند بررسی شده است. این افراد ازسن 50سالگی دویدن را شروع کرده بودند. دراین تحقیق مشخص شد تنها  15 درصد افرادی که دویده اند تا قبل از رسیدن به 90سالگی مرده اند اما آنهایی که ندویده اند 34 درصد تا قبل از رسیدن به 90سالگی جان خود را ازدست داده اند. درعین حال ناتوانی های جسمی 16سال زودتر در افرادی که ندویده اند بروز کرده است. به گفته کارشناسان افراد مسنی که می دوند کمتر بر اثر عواملی چون سرطان، بیماری های عصبی و عفونی جان خود را ازدست می دهند. بسیاری از افراد مسن به خاطر ترسی که از آسیب دیدن دارند کمتر ورزش می کنند. آمارها نشان می دهد 90 درصد افراد بالای 75 سال در انگلستان استانداردهای جهانی ورزش کردن برای افراد مسن را رعایت نمی کنند و به گفته پزشکان افراد مسن باید روزی نیم ساعت و حداقل پنج بار در هفته فعالیت متوسط فیزیکی داشته باشند.

گوردون لیشمن یکی از کارشناسان این مطالعه می گوید؛ «این تحقیق فواید ورزش کردن برای افراد مسن را ثابت می کند. قلبی سالم، وزنی متعادل و خواب بهتر از دیگر فواید ورزش برای افراد مسن است.»


انواع دویدن

دویدن اشکال مختلفی دارد، بهترین نوع آن که برای تمامی افراد با سنین مختلف پیشنهاد می‌شود، دویدن آرام و طولانی مدت یا همان«Jogging» است. توجه داشته باشید که اگر از بیماریهایی نظیر دیابت، درد سینه، آنژین، بیماریهای ریوی، آسم، بیهوشی، فشار خون بالا رنج می‌برید و یا اخیرا عمل جراحی کردید یا در حال حاضر باردار هستید، حتماً قبل از انجام این ورزش، با پزشک خود مشورت کنید. 


مشخص کردن هدف 

به یاد داشته باشید که با چند بار دویدن یا انجام هر از گاهی آن، هرگز سلامتی به بدن شما هدیه نخواهد شد، بلکه انجام این ورزش در طولانی مدت و به طور مستمر مفید و اثر بخش خواهد بود. پس قبل از اینکه تصمیم به انجام بگیرید، باید برای خود برنامه‌ریزی کنید. 


لازم نیست سنگین شروع کنید، اول می‌توانید یک برنامه سبک را طرح ریزی کنید: دو روز در هفته، هر بار نیم یا سه ربع ساعت. این برنامه را می‌توانید برای دو ماه اول داشته باشید، سپس آن را به سه روز در هفته افزایش دهید و بعد در صورت تمایل آن را هرروز کنید.  مطمئن باشید که با انجام مستمر ورزش دویدن، اثرات آن را در سلامتی خود خواهید دید. 


نحوه دویدن صحیح

همانند تمامی ورزش‌ها باید قبل از انجام ورزش دویدن، بدن خود را کاملاً گرم کنید. برای انجام این کار می‌توانید از ورزشها و نرمشهای کششی که عضلات پا، بازو و کتف را گرم می‌کنند، استفاده کنید. بعد از این عمل آرام بدوید یا کمی با سرعت قدم بزنید. فراموش نکنید که هرگز با سرعت بالا کار خود را آغاز نکنید. 


به تدریج سرعت خود را آرام آرام افزایش دهید. توجه داشته باشید که با آهنگ و ریتمی منظم تنفس کنید. هوا را هرگز از دهان تو نکشید، ترجیحاً دهان خود را ببندید و با بینی منظم دم و بازدم کنید، اگر می‌خواهید سرعت تنفس خود را بالا ببرید، هوا را از دهان خارج کنید. 


هرگاه احساس تنگی نفس کردید و تنفس برایتان سخت شد، کمی استراحت کنید تا نفستان به حالت عادی برگردد و دو مرتبه شروع به دویدن کنید. 


قدمهای خود را مرتب بردارید. توجه کنید که کف پاهایتان به حالت استاندارد برروی زمین قرار گیرند، یعنی اول پاشنه، بعد قسمت میانی و سپس پنجه‌ها. پاهایتان را در یک راستا حرکت دهید، دقت کنید که دویدن اشتباه می‌تواند سلامت مفاصل و کمر شما را به خطر بی‌اندازد.


 کجا بدویم؟

سعی کنید مسیری که برای دویدان انتخاب می‌کنید، در طبیعت باشد. پارکها، باغها، جنگلها، کنار رود یا ساحل را انتخاب کنید. بهتر است مسیر هموار باشد تا دویدن مرتب و منظم‌تر انجام شود.

 

لباس و تجهیزات

از لباسهای سبک و راحت مانند گرمکنهای ورزشی استفاده کنید. انتخاب کفش موضوع بسیار مهمی در این ورزش است. کفشی که انتخاب می‌کنید حتما باید برای دویدن در نظر گرفته شده باشد. معمولا این نوع کفشهای ورزشی راحت و انعطاف پذیر هستند و کفه‌ای نازک دارند. سطح زیرین آنها صاف و مسطح نیست. پای شما در این نوع کفشها باید کاملا احساس راحتی کند. اگر مسیر طولانی را انتخاب می‌کنید که در آن امکانات اولیه در دسترس نیست، سعی کنید حتماً با خود یک قمقمه کوچک آب و تجهیزات پانسمانی مانند چسب زخم و باند همراه داشته باشید. این وسایل را ترجیحا در کیف کمری خود قرار دهید و توجه کنید که وزن آنها خیلی سنگین نشود. می‌توانید کمی هم مواد خوراکی به همراه داشته باشید تا در حین استراحت آنها را میل کنید.مطالب مرتبط

بهترین زمان برای دویدن

ورزش سنگین قبل از صبحانه، مفید یا مضر؟

انتخاب یک برنامه ورزشی درست