X
تبلیغات
رایتل
شنبه 20 خرداد‌ماه سال 1391
توسط: ali

کاهش اشتها

افرادی که از رژیم‌های غذایی پیروی می‌کنند، معمولاً از احساس گرسنگی در طول روز شکایت دارند. خیلی‌ها هم به دلیل همین احساس گرسنگی، رژیم‌های خود را دنبال نمی‌کنند.
اما پزشکان معتقدند، انجام برخی کارها و  استفاده از برخی مواد غذایی به کاهش اشتها کمک می کنند. اگر می خواهید با روش های کاهش اشتها آشنا شوید به ادامه مطلب بروید.

1- تفاوت بین احساس واقعی گرسنگی و احساس کاذب گرسنگی را بشناسید.

وقتی غذا یا هر خوراکی دیگری در دسترس شما قرار می گیرد، به خودتان اجازه دهید تا گرسنه شوید، چرا که مقاومت و کنترل در برابر اشتها کار مشکلی برای شما محسوب می شود.

2- سر ساعات معین غذا بخورید تا متابولیسم بدنتان تنظیم شود.

این مسئله که سعی کنید وعده های غذایی خود را منظم کنید، نکته مهمی است. عادت کنید بین وعده های غذایی چیزی نخورید، زیرا گرسنگی واقعی شما زمانی ایجاد می شود که بین وعده های غذایی تان هیچ چیز دیگری نخورید. اما بیشتر اوقات چیزهایی پیدا می شود که بیشتر از خود غذای اصلی، احساس و اشتهای شما را برای خوردن، تحریک می کند.

3- هنگام غذا خوردن خود کار دیگری انجام ندهید.

در هنگام غذا خوردن، حواستان را متمرکز کنید. بهتر است هنگام خوردن پشت یک میز بنشینید و از غذایتان لذت ببرید تا اینکه آن را داخل یک سینی قرار داده و روی زانوهایتان بگذارید و مقابل تلویزیون مشغول غذا خوردن شوید. اگر روی غذا خوردن خود تمرکز نداشته باشید، پیام سیر شدن را برای مغز خود نمی فرستید و بیش از حد می خورید و چاق می شوید. باید هنگام غذا خوردن، برای خودتان یادآوری کنید که سیر شده اید.

4- آهسته غذا بخورید.

بعد از 15 دقیقه، مغز پیام سیر شدن را به معده شما می رساند و شما دست از غذا خوردن می کشید. بنابراین اگر سریع غذا بخورید، معده شما قبل از اینکه مغز از سیر شدن اطلاعی پیدا کند، پُر می شود. در آخر متوجه می شوید که زیاد خورده اید. پس چاق می شوید. بنابراین غذا را آهسته بخورید و هر لقمه را با دقت و به طور کامل در دهانتان بجوید.

5- عوامل وسوسه کننده را از خود دورکنید.

اگر فکر می کنید توانایی مقاومت در برابر خریدن و خوردن مواد غذایی را ندارید، خودتان به سوپرمارکت نروید و خرید را به فرد دیگری محوّل کنید. مواد غذایی را از دسترستان خارج کنید. مثلا در بین وعده های غذایی، روی میزتان مواد خوراکی نگذارید. اگر می دانید که خوراکی ها را می خورید آنها را در یخچال، فریزر و یا جاهای دیگری قرار دهید.

6- یاد بگیرید که سلامتی خود را با شیوه ی صحیح غذا خوردن بدست آورید.

از خوردن کالری های بی ارزش مانند نوشابه ها و چربی های ترانس پرهیز کنید. مصرف نوشابه ها با وعده ی غذایی باعث می شود که شما زودتر از حد معمول گرسنه شوید و اشتهای شما افزایش یابد. مطالعات نشان داده کسانی که از چگونگی تغییر عادات غذایی خود را آگاهی دارند و وعده های غذایی شان را با دقت برمی گزینند، دارای تغذیه سالمی هستند و راحت تر می توانند وزن و اشتهای خود را کنترل کنند.

7- سوپ بخورید.

قبل از غذا سوپ سبزیجات میل کنید. سوپ علاوه بر داشتن ویتامین ها باعث کاهش اشتها می شود.

8- صبحانه بخورید.

مصرف صبحانه باعث می شود که شما در طول روز احساس گرسنگی کمتری کنید و کمتر هله هوله بخورید. تحقیقات نشان داده مصرف یک عدد تخم مرغ در وعده صبحانه به طرز قابل توجهی تا 24 ساعت اشتها را کاهش می دهد.

9- سالاد بخورید.

در مورد مصرف سالاد هم که جای بحثی وجود ندارد. فیبر موجود در گیاهان، حجم قابل توجهی از معده را پر می‌کند و به این ترتیب اشتهای شما کاهش می یابد. همچنین سبزیجات دارای ارزش غذایی بالا و کالری پایینی هستند.

10- بادام میان وعده ی خوبی است.

بهتر به جای مصرف تنقلات شیرین و پر کالری برای میان وعده بادام و یا سایر انواع آجیل را مصرف کنید. به گفته پزشکان، خوردن یک مشت بادام در روز بهترین راه کنترل اشتهاست. نگران چربی موجود در بادام هم نباشید، چون قسمت قابل توجهی از این چربی جذب نمی‌شود.


مطالب مرتبط

تاثیر فیبر در سلامتی و تناسب اندام

کنترل اشتها

سریع ترین راه های کاهش وزن