X
تبلیغات
رایتل
چهارشنبه 21 تیر‌ماه سال 1391
توسط: ali

نقش تغذیه سالم در سلامت و تناسب اندام

رژیم غذایی تأثیر عمده‌ای بر سلامت دارد و قادر است احتمال پیدایش بسیاری از بیماری‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

برای مثال رژیم غذایی پرچربی، خطر پیدایش بیماری‌های قلبی را می‌افزاید. رژیم غذایی در تنظیم وزن هم اهمیت اساسی دارد. برای متعادل بودن رژیم غذایی لازم است مقادیر مناسبی از کربوهیدرات ها، چربی، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی در آن وجود داشته باشند. غذاهای با فیبر بالا به میزان فراوان بخورید اما مصرف غذاهای پرچربی یا شیرین را محدود کنید و از مصرف مقادیر زیاد نمک، و کافئین پرهیز کنید. از مصرف الکل نیز پرهیز کنید. علاوه بر همه اینها، مصرف آب برای زندگی حیاتی است و باید روزانه 8 لیوان (2 لیتر) آب بنوشید. کم آبی یکی از دلایل بسیاری از بیماری ها و اضافه وزن می باشد. 

گروه‌های غذایی
این نمودار هرمی نشان دهنده 5 گروه غذایی اصلی و نسبتی از کل رژیم غذایی است که هر گروه تشکیل می‌دهد. غذاهایی که بخش‌های بزرگتری از نمودار را به خود اختصاص داده‌اند، باید نسبت به بخش‌های کوچک تر، جزء بیشتری از رژیم غذایی را شامل شوند. درهرم غذایی، گروه نان و غلات که شامل، نان ها ، برنج ، ماکارونی ، بیسکویت، غلات صبحانه و دیگر مواد نشاسته ای است، در طبقه اول قرار دارند که بزرگترین بخش هرم است . طبقه دوم گروه سبزی و میوه است که در درجه دوم اهمیت قراردارد . در درجه سوم گروه گوشت و لبنیات واقع است. در قسمت نوک هرم بخش چربی ها و شیرینی هاست که کمترین فضا را دارا است و این بدان معنی است که باید آنها را به مقدار کم مصرف کرد .


ویتامین ها و موادمعدنی
بدن به انواعی از ویتامین‌ها و موادمعدنی نیازمند است زیرا این مواد نقش حیاتی در رشد و سوخت و ساز (فرایندهای شیمیایی روی دهنده در بدن) دارند. بدن می‌تواند ویتامین‌های K و D را بسازد. اما سایر ویتامین‌ها و همه موادمعدنی باید از غذا تأمین شوند. بعضی از گروه‌های خاص به غذاهای مکمل علاوه بر وعده‌های غذایی معمول نیاز دارند. برای مثال زنان باردار برای سلامت جنین به اسیدفولیک نیاز دارند و گیاهخواران نیز چون گوشت یا دیگر محصولات حیوانی را مصرف نمی‌کنند، احتیاج به ویتامین B12 دارند(منبع معمول این ویتامین در محصولات حیوانی است). ویتامین‌های E,D,Aو K را بیش از مقادیر مجاز مصرف نکنید، زیرا بدن این ویتامین‌ها را ذخیره می‌کند و اگر مقادیر زیادی از آنها در بافت های بدن تجمع یابند، ممکن است اثرات سمی داشته باشند. همچنین زنان باردار نیز باید از خوردن غذاهای حاوی مقادیر زیاد ویتامین A پرهیز کنند، زیرا این ویتامین اثرات بالقوه مضری بر روی جنین در حال رشد دارد.

ارزیابی وزن
برای پیشگیری از بیماری‌ها مربوط به داشتن اضافه وزن یا کم وزن بودن لازم است وزن خود را در محدوده طبیعی متناسب با قدتان حفظ کنید.ارزیابی وزن با محاسبه «شاخص توده بدن» می تواند به شما کمک کند. برای محاسبه شاخص توده بدن، وزن خود را برحسب کیلوگرم بر مجذور قدتان برحسب متر تقسیم کنید. BMI کوچکتر از 18.5 نشان‌دهنده لاغری بیش از حد متعارف و شاخص توده بدن بزرگتر از 25 مرز اضافه وزن است. توجه داشته باشید که پیروی از یک رژی غذایی سالم و مناسب برای داشتن وزنی مناسب ضروری است. برای داشتن اندامی متناسب سعی کنید فست فود ها، نوشابه ها و سایر خوراکی های پر چربی و قندی را از رژیم غذایتان حذف کرده و از هرم غذایی پیروی کنید.


مطالب مرتبط