X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
سه‌شنبه 16 آبان‌ماه سال 1391
توسط: ali

اهمیت تغذیه سالم در سلامت و کاهش وزن

خوردن غذاهای سالم یکی از راحت ترین راه ها برای کاهش وزن است. دلیل اینکه بسیاری از افراد چاق نمی تواند وزن کم کنند این است که آنها تمایل به خوردن غذاهای چرب و شیرین دارند. هنگامی که غذای سالم بخورید و ورزش کنید متوجه خواهید شد که کاهش وزن کار آسانی است.

اهمیت ویتامین ها و موادمعدنی

بدن به انواعی از ویتامین‌ها و موادمعدنی نیازمند است زیرا این مواد نقش حیاتی در رشد و سوخت و ساز (فرایندهای شیمیایی روی دهنده در بدن) دارند. بدن می‌تواند ویتامین‌های K و D را بسازد. اما سایر ویتامین‌ها و همه موادمعدنی باید از غذا تأمین شوند. بعضی از گروه‌های خاص به غذاهای مکمل علاوه بر وعده‌های غذایی معمول نیاز دارند. برای مثال زنان باردار برای سلامت جنین به اسیدفولیک نیاز دارند و گیاهخواران نیز چون گوشت یا دیگر محصولات حیوانی را مصرف نمی‌کنند، احتیاج به ویتامین B12 دارند(منبع معمول این ویتامین در محصولات حیوانی است). ویتامین‌های E,D,Aو K را بیش از مقادیر مجاز مصرف نکنید، زیرا بدن این ویتامین‌ها را ذخیره می‌کند و اگر مقادیر زیادی از آنها در بافت های بدن تجمع یابند، ممکن است اثرات سمی داشته باشند. همچنین زنان باردار نیز باید از خوردن غذاهای حاوی مقادیر زیاد ویتامین A پرهیز کنند، زیرا این ویتامین اثرات بالقوه مضری بر روی جنین در حال رشد دارد.

برای کم کردن وزن به این نکات تغدیه ای توجه کنید

1- هر روز میوه بخورید. پرتقال، گریپ فروت، آناناس و انگور را در رژیم غذایی تان جای دهید. در حقیقت تنوع در انتخاب میوه ها خوردن میوه را برای شما جذاب تر می کند. برای کمک به کاهش وزن روزانه مقدار متعادلی میوه بخورید.

2- یک سالاد از سبزیجات برگ سبز برای ناهار درست کنید. دیگر سبزیجات مانند هویج، کلم بروکلی و قارچ را هم می توانید به این سالاد اضافه کنید. سالاد سبزیجات با یک سس کم چرب برای شما بسیار مفید است، و در کاهش وزن به شما کمک فراوانی می کند

3- در روز مقدار کافی پروتئین دریافت کنید. اگر در رژیم غذایی شما پروتئین کافی وجود نداشته باشد، بدن برای به دست آوردن پروتئین کافی شروع به خوردن ماهیچه ها و بافت اندام ها می کند. برای به دست آوردن پروتئین کافی گوشت کم چربی، گوشت سفید، تخم مرغ و آجیل بخورید.

4- شیر و لبنیات کم چرب بخورید. مصرف یک لیوان 250 گرمی شیر در روز، کلسیم مورد نیاز برای حفظ سلامت و استحکام استخوان ها را در یک رژیم کاهش وزن محیا می کند.


مطالب مرتبط

نقش تغذیه سالم در سلامت و تناسب اندام