X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
جمعه 23 تیر‌ماه سال 1391
توسط: ali

ورزش و کاهش وزن دو راه مقابله با کلسترول بالای خون

افزایش چربی های خون یکی از مشکلات شایع ناشی از زندگی شهرنشینی است که نه تنها افراد میانسال و سالمندان از آن رنج می برند، بلکه کم نیستند جوانان و نوجوانانی که این بیماری را تجربه نموده اند.

متاسفانه باید اذعان داشت در خیلی از موارد این بیماری بدون هیچ علائمی در فرد وجود دارد که می تواند عوارض قلبی و عروقی را در فرد مبتلا حتی بدون علائم زمینه ای ایجاد نماید. لذا  پیشگیری و کنترل این بیماری در مراحل اولیه  می تواند از عوارض جبران ناپذیر آن پیشگیری نماید. توجه داشته باشید که پیشگیری و درمان این بیماری در مراحل اولیه بسیار ساده و آسان تر از درمان بیماری در مراحل پیشرفته آن است.

رعایت نکات زیر به همه بیماران دچار افزایش چربی خون توصیه می شود. بهتر است بدانیم افراد سالم نیز با رعایت این نکات از احتمال هیپرلیپیدمی تا حد زیادی مصون خواهند بود و همه افراد خانواده می توانند از رژیم غذایی ضد افزایش چربی خون سود ببرند:

1- انجام ورزش به صورت منظم، حداقل هفته ای سه روز، در کنترل وزن و متعادل نگه داشتن چربی ها خون اثر واضحی دارد. بهترین ورزش پیاده روی ، دوچرخه سواری و شنا است.

2-  وزن ایده آل خود را حفظ کنید و در صورت وجود چاقی، پیروی از یک برنامه اصولی برای  کاهش وزن اکیدا توصیه می شود.

3- از مصرف الکل و سیگار به شدی پرهیز شود.

4-  توصیه می شود از رژیم غذایی حاوی کم ترین میزان چربی استفاده شود. به خصوص باید از مواد غذایی حاوی کلسترول و چربی های اشباع شده پرهیز نمود

5- از شیر و فرآورده های لبنی کم چرب و یا بدون چرب استفاده شود . از مصرف کره و خامه خودداری شود.

6- هر گونه چربی گوشت قرمز و همچنین پوست مرغ قبل از پخت جدا شده و دور ریخته شود. 7- مصرف تخم مرغ در افراد مبتلا به این بیماری باید محدود شود.

8- حتی الامکان از سرخ کردن مواد غذایی خودداری شده و مواد غذایی به صورت آب پز و کبابی ، تنوری ( فر) تهیه شود.

تاثیر ورزش منظم در درمان چربی خون

ورزش منظم کمک به بهبود سطوح کلسترول خون می کند . با صلاح دید پزشک خود روزانه 30 تا 60 دقیقه فعالیت بدنی در داشته باشید . روزانه پیاده روی تند، دوچرخه سواری و شنا ورزش های مناسبی هستند . برای اینکه بتوانید انگیزه خود را حفظ کنید توصیه آنست که به یک گروه ورزشی بپیوندید و از ورزش کردن خود لذت ببرید. جالب است بدانید که لازم نیست حتماً 30 تا 60 دقیقه ورزش را در یک قسمت انجام دهید . چنانچه بتوانید در 3تا 6 قسمت 10 دقیقه ای ورزش کنید همچنان سطوح کلسترول خود را بهبود خواهید داد .

تاثیر کاهش وزن در کنترل سطح کلسترول خون

مطالعات متعدد تاکید دارند که اضافه وزن منجر به سطوح بالای کلسترول می شود . حتی کاهش 2.5 تا 5 کیلوگرم اضافه وزن می تواند کمک به کاهش سطوح کلسترول خون کند. با نگاهی صادقانه به عادات غذایی و برنامه غذایی روتین روزانه خود شروع کنید و عادات غلط غذایی را از برنامه روزانه خود حذف کنید . شما باید بدانید در این زمینه باید انگیزه خود را قوی نمایید و حس مبارزه طلبی خود را برای غلبه بر عادات غلط غذایی تقویت کنید. در صورتی که اضافه وزن دارید و به بیماری کلسترول بالای خون هم مبتلا هستید، با مشورت پزشک خود یک برنامه ورزشی و غذایی مناسب برای کاهش وزنتان تهیه کنید.


مطالب مرتبط

نقش تغذیه سالم در سلامت و تناسب اندام

پیاده روی بهترین ورزش برای سلامت و تناسب اندام

تاثیر ورزش در کاهش وزن

اثر ورزش بر بیماری های قلبی